5/5 - (1 vote)

Każdemu z nas przynajmniej kilka razy w życiu zdarzyła się taka sytuacja, gdy po skorzystaniu z któregoś z urządzeń sanitarnych dostrzegliśmy, że woda nie odpływa prawidłowo. Czasem pomagały domowe sposoby rozwiązania tego problemu. Nie zawsze jednak tak jest. Zdarza się, że w odpływie znajdzie się coś, co okaże się trudne do usunięcia. Taka sytuacja nie zawsze wymaga interwencji hydraulika. Istnieje kilka sposobów na szybsze pozbycie się problemu i – przede wszystkim oszczędzenie pieniędzy. Udowodnię Ci, że zatkany odpływ to w rzeczywistości nic strasznego! Oto kilka sposobów na ponowne udrożnienie go:

UŻYJ ŚRODKÓW CHEMICZNYCH

Najlepiej zrobić to jeszcze przed całkowitym zatkaniem rury, gdy zauważymy, że woda zaczęła spływać wolniej. Można do tego wykorzystać środki dostępne w zasadzie na każdym stoisku z chemią gospodarczą, takie, jak płyny i proszki zawierające wodorotlenek sodu (nazywany też sodą kaustyczną). Środki te są szczególnie skuteczne w sytuacji, gdy zator powstał bezpośrednio pod otworem odpływowym.

Ostrzeżenie! Podczas korzystania ze środków udrażniających rury należy zawsze zachować ostrożność, ponieważ są one silnie żrące i powodują poparzenia skóry. Dodatkowo środki chemiczne niszczą aluminium oraz – w przypadku instalacji wykonanej z materiałów złej jakości – mogą spowodować jej nadtopienie! Ze względu na wysoką temperaturę podczas zachodzących reakcji chemicznych może także dojść do zagotowania wody w rurach i wyrzutu żrących substancji z otworu, w związku z czym nie należy nachylać się nad nim. Warto tez usunąć wszystkie przedmioty wykonane z aluminium z jego okolicy.

PRZEPYCHANIE I ODSYSANIE PRZEPYCHACZKĄ

 Jeśli zator powstał za syfonem, w odtykanie trzeba włożyć nieco więcej wysiłku. Należy wówczas skorzystać z przepychaczki. Jak to zrobić? Bardzo prosto!

  1. Nałóż przepychaczkę na zatkany otwór.
  2. Energicznie naciśnij i odciągnij drążek.
  3. Powtórz czynność kilkakrotnie.

Jeśli pompowanie spowoduje wyssanie zanieczyszczeń, wydobądź je z urządzenia sanitarnego, aby uniknąć ponownego zatkania. W drugim przypadku nieczystości zostaną przepchane do rur o większej średnicy, w związku z czym nie powinny już zablokować odpływu.

Oprócz tradycyjnych przepychaczy na rynku dostępne są też bardziej nowoczesne, w kształcie dużej strzykawki albo zakończonego gumową przyssawką pistoletu. W przypadku takich urządzeń przed rozpoczęciem przepychania należy napełnić zlew wodą.

Znalezione obrazy dla zapytania blocked outflow bath

UŻYCIE SPRĘŻYNY KANALIZACYJNEJ (TZW. ŻMII)

Jeśli nie poskutkują środki chemiczne i przepychaczka, można podjąć jeszcze jedną próbę samodzielnego odetkania odpływu. W tym celu należy użyć sprężyny kanalizacyjnej, nazywanej też żmiją. Jest to elastyczny drut zwinięty w spiralę, zakończony korbą z jednej strony i ostrym szpicem z drugiej. Należy go umieścić we wlocie rury i kręcić korbą. Dzięki temu sprężyna wsunie się w głąb instalacji, przewiercając na wylot napotkane przeszkody.

Uwaga!! Przed rozpoczęciem konieczne jest zdemontowanie syfonu, ponieważ sprężyna przez niego nie przejdzie!

Powyższe sposoby nie zawsze jednak przynoszą pożądany skutek. Jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie wezwanie fachowca. Aby uniknąć takich sytuacji należy zawsze pamiętać o dwóch prostych zasadach korzystania z urządzeń sanitarnych. Przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem jest używanie sitek tam, gdzie jest to możliwe. Oprócz tego warto na bieżąco wypłukiwać zalegający tłuszcz i osad z mydła, ponieważ przyklejają się do niego inne elementy (jak chociażby włosy). 

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *