Rate this post

JAK WYBRAĆ PŁYTKI ŁAZIENKOWE

Gdy wchodzimy do łazienki, jedną z pierwszych rzeczy, które zauważamy, są płytki. Jeśli nie zostaną odpowiednio dobrane, nie dostarczą nam przyjemnych doznań estetycznych. Możemy mieć też problem z ich ułożeniem. Jak zatem dobrać odpowiednie płytki i uniknąć tego typu sytuacji? Przede wszystkim należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

UŁOŻENIE PŁYTEK

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że idziemy do sklepu i wybieramy płytki do łazienki, które nam się podobają, a dopiero potem zastanawiamy się, jak je ułożyć. I tym samym popełniamy podstawowy błąd! Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie płytek do łazienki, konieczne będzie wykonanie projektu. Należy w nim uwzględnić rozmieszczenie wszystkich urządzeń sanitarnych. To właśnie z naszego projektu wynikać będzie to jaki rodzaj płytek będzie najbardziej pasował do reszty elementów. I dotyczy to nie tylko ich wymiarów, ale również tego, czy wybierzemy płytki wzorzyste, czy też jednobarwne.

jak wybrac plytki lazienkowe

ROZMIAR PŁYTEK

To, jakiej wielkości płytki ceramiczne będą właściwe dla naszej łazienki, w dużej mierze zależeć będzie od jej wielkości. Jeśli łazienka jest niewielkich rozmiarów, można wybrać tak naprawdę każdy rozmiar płytek. Użycie małych płytek ma swoje zalety – może np. wizualnie powiększyć niedużą przestrzeń, ale w tym przypadku musimy spełnić jeden warunek – zastosować odpowiednią fugę, najlepiej taką która będzie podobnej barwy i dzięki temu nie będzie kontrastować z ceramiką. Natomiast większe płytki mogą nam posłużyć do zaakcentowania jednego z elementów wyposażenia łazienki, np. obudowy wanny. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie wielkoformatowych płytek, to konieczne będzie dogłębne przeanalizowanie ich układu, ponieważ będziemy musieli je przycinać.
W dużej łazience również można stosować płytki różnych rozmiarów, jednak w tym przypadku też warto zastosować kilka zasad. Małe płytki – tak samo jak w niewielkiej łazience – należy wykończyć fugą o podobnym kolorze, co pozwoli na uniknięcie efektu poszatkowania przestrzeni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku małych i wzorzystych elementów, dlatego najlepiej wybierać te o jednolitym wykończeniu. Małe kafelki będą również dobre w tych pomieszczeniach, w których pojawiają się liczne załamania ścian czy wnęki – będą o wiele łatwiejsze w ułożeniu niż elementy o większych rozmiarach, które wymagałyby przycinania. Z kolei na ściany o powierzchni przekraczającej 240 cm najlepiej pasują większe płytki. Wprowadzą one do pomieszczenia ład i harmonię.

RODZAJ PŁYTEK

Oferta płytek ceramicznych jest tak bogata, że każdy znajdzie wymarzone płytki pasujące do wybranego przez siebie stylu aranżacji łazienki. Do pomieszczenia w stylu minimalistycznym najlepiej dobrać duże i gładkie płytki ceramiczne. Z kolei w łazience nowoczesnej dobry efekt dadzą również płytki z wyraźną i geometryczną fakturą lub też dające możliwość ułożenia ich w wielkoformatowy obraz. Jeśli urządzamy łazienkę w stylu klasycznym, możemy wybierać spośród szerokiej oferty produktów imitujących drewno, kamień lub też w stylu vintage. Do rustykalnej łazienki najlepiej wybrać płytki o nierównych brzegach i pofalowanej powierzchni – matowe albo z przetartym połyskiem. W takim pomieszczeniu bardzo dobrze będą wyglądały dekory, płytki łazienkowe z kwiatowymi wzorami czy naśladujące drewno.
Wybierając płytki łazienkowe warto także zastanowić się nad aranżacją ściany znajdującej się naprzeciwko drzwi. Warto w tym miejscu dodać elementy ozdobne w postaci paska dekoracyjnych płytek nad umywalką lub też wykończenia blatów innym kolorem. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na głównej ścianie znajduje się toaleta. Wtedy należy dobrać płytki podobne do niej pod względem barwy.

rodzaj plytek

 

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *