Rate this post

Wiele osób zastanawia się, jak w gustowny i praktyczny sposób ukryć rury w łazience. Z całą pewnością nie są one eleganckim elementem wystroju naszych wnętrz. Rynek oferuje coraz więcej rozwiązań z instalacją ukrytą. Co jednak w przypadku, gdy mamy już wszystko zamontowane i chcemy ukryć pewne nieestetyczne elementy? Jest na to kilka sposobów, które nie wymagają kucia ścian. Będą Wam do tego potrzebne następujące narzędzia: wiertarka, wkrętarka, wyrzynarka, młotek, poziomica oraz materiały.

ZABUDOWA PŁYTAMI GIPSOWO CERAMICZNYMI

Obudowa kartonowo-gipsowa jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod maskowania rur. Zanim jednak przystąpimy do jej wykonywania, należy zastanowić się, jaki rodzaj płyty kupić. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, stosuje się warto zakupić trzeba zakupić płytę impregnowaną (zieloną), ponieważ jest ona wodoodporna.

Zabudowanie rur płytami kartonowo-gipsowymi pozwala nadawać obudowie dowolne kształty, co jest szczególnie istotne dla zachowania stylu oraz przestronności pomieszczenia. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest płaska, gładka i nieskazitelna powłoka płyt, dzięki której można je zarówno zamalować, jak i pokryć kafelkami. Jeśli zabudowę wykonujemy w niewielkiej łazience, warto rozważyć, czy możemy zrobić to tak, aby przy okazji stworzyć funkcjonalną półkę.

Przy zabudowywaniu rur płytami gipsowo-kartonowymi należy pamiętać, żeby nie stosować tego typu obudowy do instalacji, do których musimy mieć łatwy dostęp. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się więc w przypadku rury z odpływem wody znajdującej się pod umywalką.

jak zabudowac rury w lazience

OBUDOWYWANIE RUR SZAFKAMI

Taki pomysł na wykonanie obudowy jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy ukryć rury znajdujące się pod sufitem oraz w narożnikach łazienki. Dzięki temu nie ogranicza się w znacznym stopniu przestrzeni. Rury stalowe należy w takim przypadku zabezpieczyć podkładową farbą antykorozyjną. Rury miedziane z kolei nie mogą być prowadzone w zatynkowanych bruzdach.

ZAMIANA SEDESU STOJĄCEGO NA WISZĄCY

Jeśli chcemy ukryć rurę od muszli klozetowej, warto pomyśleć nad zamianą sedesu stojącego na wiszący. W tym celu konieczne jest zamontowanie stelaża, na którym sedes zostanie podwieszony. Jego montaż jest dosyć prosty, dzięki czemu zastosowanie tego rozwiązania nie będzie wymagającym rozwiązaniem. Najprościej montuje się stelaże do lekkiej zabudowy, ich dodatkowym atutem jest stalowa rama samonośna, która pozwala na zamontowanie stelaża zarówno do lekkich ścian działowych, jak i do masywnych, a także łączenie ich z metalowymi profilami konstrukcyjnymi w tzw. ścianki instalacyjne.   

ZABUDOWA WANNY

Aby zabudować wannę, należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku zabudowania rur płytami kartonowo gipsowymi. Najpierw obudowujemy ją zieloną płytą, a następnie malujemy ją farbą lub kładziemy płytki bądź tapetę. W przypadku wanny należy jednak pamiętać, że w każdej chwili możemy potrzebować łatwego dostępu do syfonu. Z tego powodu konieczne jest wstawienie jednej płytki „maskującej”, przyczepianej magnesami, albo tzw. drzwiczek rewizyjnych.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *