Rate this post

Wentylator czy kratka w łazience?

Wentylacja w łazience jest bardzo ważna. W pomieszczeniu narażonym na wilgoć, gwałtowne wahania temperatury, pozostawanie wody, parowanie luster, nieprzyjemne zapachy, pleśń –  koniecznie musi być odpowiednia cyrkulacja powietrza. Również, a może przede wszystkim dla naszego zdrowia. Jaką wentylację wybrać – grawitacyjną czy mechaniczną? Obie mają swoich zwolenników i przeciwników. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom tych rozwiązań.

Wentylacja grawitacyjna – plusy

Wentylacja grawitacyjna to najbardziej popularna wentylacja stosowana w blokach i domach jednorodzinnych. Działa na zasadzie różnicy temperatur i ciśnień. Jest bezgłośna, działa samoczynnie i nie potrzebuje zasilania. Ciągłość pracy powoduje, że przepisy wymagają wręcz wykonania tego typu wentylacji np. w kotłowniach lub kuchniach czy łazienkach, gdzie może dojść do wycieku gazu. 

Wentylacja grawitacyjna – wady

Wentylacja grawitacyjna wymaga szpar pomiędzy drzwiami a podłogą we wszystkich pomieszczeniach. W łazience taka szpara powinna mieć ok. 2,5 cm. Wymiana powietrza przy tego typu wentylacji jest poza kontrolą. Oczywiście należy sprawdzać ciąg i dbać o czystość kratki wentylacyjnej tak, aby umożliwić swobodny wpływ powietrza do kanału wentylacyjnego, ale często to może być za mało i konieczne jest otwieranie okien, co w zimie powoduje straty ciepła. Przy tego typu rozwiązaniu może się pojawiać wilgoć w łazience, co w efekcie doprowadza do powstania pleśni i grzybów oraz konieczności dosuszania łazienki dodatkowymi urządzeniami. Kratka wentylacyjna musi być umieszczona możliwie blisko sufitu. Jej górna krawędź nie może być niżej niż 15cm od sufitu aby powietrze bez przeszkód napływało do kanału wentylacyjnego.

Wentylacja grawitacyjna w łazience może być zastosowana jedynie wtedy, gdy kubatura pomieszczenia jest większa niż 6,5 m3.  W przeciwnym wypadku musi być wentylowana mechanicznie.

Wentylacja mechaniczna – zalety

Wentylacja mechaniczna zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do łazienki. Dodatkowo powietrze wpływające jest filtrowane podczas nawiewania. Można kontrolować ilość wpadającego powietrza do potrzeb pomieszczenia, nie trzeba się martwić o otwieranie okien, zwłaszcza zimą, o przeciągi, o pleśń, która pojawia się przy niedostatecznej cyrkulacji powietrza.

wentylacja_w_lazience

Wentylacja mechaniczna – wady

Wentylacja mechaniczna wiąże się z kosztami wykonania oraz późniejszej eksploatacji związanej z opłatami za prąd. Dodatkowo należy systematycznie co kwartał dokonywać przeglądu instalacji i wymieniać filtry. Na koniec, jeżeli decydujemy się na tego typu wentylację już w wybudowanym domu, widoczne przewody nawiewne i wywiewne mogą szpecić nasze pomieszczenia. Należy również pamiętać, że tego typu wentylacja działa tylko wtedy, gdy zapewnimy jej dopływ prądu. 

Gaz w łazience

Jeżeli w łazience są zainstalowane urządzenia spalające gaz, tym bardziej powinniśmy zadbać o sprawny i skuteczny system wentylacji, aby w wypadku jakichkolwiek nieprawidłowości skutecznie go usunąć. Jeżeli kubatura łazienki jest mniejsza niż 8m3, i jest w niej zainstalowane urządzenie gazowe pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia, łazienka musi posiadać wentylacje mechaniczną. 

Wentylatory łazienkowe

Wentylatory tak chętnie montowane we wlocie do kanału wentylacyjnego, mające wspomagać wentylację naturalną, nie mogą być montowane na przykład w blokach. Ponadto, gdy wentylator jest wyłączony, jego łopatki często  blokują przepływ powietrza przez kratkę wentylacyjną i wtedy całkowicie ustaje wentylacja naturalna. A wyłączony jest przeważnie zawsze, gdy nikt nie korzysta z łazienki. Nie wolno ich również stosować w pomieszczeniach, w których są zainstalowane urządzenia spalające gaz w otwartym palenisku (podgrzewacze wody i kotły c.o. z otwartą komora spalania).

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *