Rate this post

Łazienka jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na wilgoć. Woda i para wodna wnikają w podłogę, ściany i sufit. Nie da się temu zapobiec, ale można zabezpieczyć łazienkę tak, aby zminimalizować problem wilgoci i jego negatywnych skutków w postaci zacieków, rozwijających się grzybów i pleśni. Jak to zrobić?

Izolacja ścian i podłóg

Zanim na ścianach położymy płytki warto pokusić się o zabezpieczenie murów specjalnymi preparatami, na bazie żywic z dodatkiem środków grzybobójczych, których obecnie jest bardzo dużo na rynku Do najbardziej popularnych należą: folią w płynie lub masa uszczelniająca, które zabezpieczą powierzchnię, np. beton, płyty gipsowo-kartonowe, tynki gipsowe, oraz cementowe i cementowo-wapienne, przed wilgocią. Tworzą szczelną powłokę, do której można przyklejać płytki. Warto pamiętać, że takie zabezpieczenia nie nadają się na ściany, które mają być pokryte farbą.  Można też użyć zaprawę hydroizolacyjną, której nie stosuje się jedynie do murów mieszanych. Narożniki i miejsca łączenia ścian i podłogi wymagają dodatkowego wzmocnienia. Tam doskonale sprawdzi się taśma izolacyjna z powlekanej tkaniny poliestrowej.

Fugi

Czy fugi mogą być odporne na wodę? Tak, jeżeli zastosujemy specjalną zaprawę spoinującą, która sprawi, że nie będą nasiąkać wodą. Dodatkowo warto pokusić się o stosowanie mas i zapraw zawierających środki biobójcze tak, aby ograniczyć rozwój grzybów. Również silikony mogą zawierać takie środki. Dzięki nim nasza łazienka będzie wyglądać naprawdę pięknie nawet po kilku latach.

Przed położeniem warstw izolacji przeciwwilgociowej należy pamiętać o zastosowaniu preparatu gruntującego, który dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed wilgocią. Również wybierając płytki do łazienki, należy wybierać takie, które mają wyższy współczynnik nasiąkliwości.

Wentylacja

Zabezpieczenie ścian przed wchłanianiem wilgoci to niezbędny krok, jeżeli chcemy na dłużej cieszyć się piękną łazienką. Ale warto też pamiętać o odpowiedniej wentylacji, która usuwa nadmiar wilgoci, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiega powstawaniu pleśni. Sprawę powinna załatwić sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna, lub mechaniczna. Jeżeli jednak w łazience nadal jest problem z nadmiarem wilgoci, można posłużyć się dodatkowym piecykiem lub wentylatorem, który osuszy najbardziej mokre miejsca. Można również kupić pochłaniacz wilgoci chemiczny – tańszy i cichszy lub elektryczny – bardziej wydajny, który jest w stanie zebrać nawet kilka litrów wody dziennie.
wentylator_w_lazience

Roślinność

Jeżeli tylko mamy miejsce, wstawmy do łazienki kwiaty. Nic tak nie pochłania wilgoci i nie wpływa dobrze na jakość powietrza w łazience, jak odpowiednio dobrane rośliny np. skrzydłokwiat, paproć, bluszcz czy oplątwa.
Łazienka_bez_wilgoci_Jak_to_zrobić

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *