5/5 - (1 vote)

Co to jest hygge? To duńskie słowo opisujące komfort i wygodę. Kojarzy się z rodzinnym ciepłem, szczęściem, przytulnym klimatem. Czy można wprowadzić hygge do naszej łazienki? Oczywiście, że tak. To właśnie łazienka może być najlepszym miejscem do odpoczynku i relaksu. Wystarczy kilka prostych rozwiązań i dodatków.

Oświetlenie

Oświetlenie to podstawa w łazience, w której mamy czuć się dobrze Najlepiej, gdyby oczywiście było w niej okno. Światło dzienne i piękny widok za szybą to jednak marzenie większości z nas. Na szczęście można uzyskać odpowiedni klimat za pomocą innych rozwiązań. Światło przede wszystkim powinno być delikatne, miękkie i ciepłe, więc świece to obowiązkowy element w łazience. Mogą być duże lub małe, na półce, wokół wanny lub nad umywalką. Oprócz tego możemy zastosować lampki diodowe o odpowiedniej barwie, które oświetlą zakamarki i podświetlą obrazy, zdjęcia i wszystko to, co chcemy wyeksponować.

Kolory

Hygge to kolory naturalne i stonowane, które nas wyciszą i sprawią, że przestrzeń będzie harmonijna i przyjemna dla oczu. Stąd najlepiej sprawdzą się odcienie beżów, wrzosów, brązów, szarości i bieli. Unikamy kontrastów i mocnych kolorów. Do tego typu łazienek znakomicie będą pasowały płytki i wykończenia z naturalnych materiałów: kamieni lub drewna. Drewniany blat przy umywalce lub półki to niezbędny element w łazience w stylu hygge.

Proste dodatki

Miękkie dywaniki, przyjemne w dotyku i dopasowane kolorystycznie ręczniki, krzesło lub fotel i stolik sprawią, że pobyt w łazience będzie prawdziwą przyjemnością. Wiklinowy kosz na pranie, koszyki na kosmetyki, uporządkują i ocieplą przestrzeń. Można się pokusić o zakup specjalnych flakonów i pojemników na kosmetyki. Na odkrytych półkach nasze zmysły pobudzą elegancko zwinięte ręczniki, poduszki, kamienie, świece, kieliszki na wino, książki czy patera z owocami. Na ścianach mogą się znaleźć klimatyczne obrazki lub zdjęcia w ładnych ramkach. Wszystko ma być bliskie naszej duszy, przyjemne dla nas ale i użyteczne. Całości dopełni delikatny piękny zapach, unoszący się w powietrzu i muzyka.

Rośliny

Nic tak nie wpływa na poczucie bliskości z naturą i na nasz wypoczynek, jak świeże kwiaty doniczkowe lub cięte w wazonie – wyciszają, ożywiają łazienkę i wprowadzają przytulną atmosferę.

Co jeszcze?

W łazience w stylu hygge niezbędna jest wygodna wanna, najlepiej ta wolnostojąca, w której będziemy mogli się odprężyć, spędzić więcej czasu, odpocząć, poczytać książkę, napić się odrobiny wina lub popatrzeć na blask świec.  

Łazienka w duńskim stylu powinna być funkcjonalna i minimalistyczna, ale zarazem miękka i ciepła – taka, w której będziemy miło spędzać czas. To da się zrobić! 

Filozofia hygge w łazience

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *