Rate this post

Jakiś czas temu urządzałeś lub remontowałeś swoją łazienkę i była naprawdę ładna,  ale teraz już nie wygląda tak imponująco? Płytki kupione kilka lat temu teraz wydają się stare i niemodne? Kolory się opatrzyły, fugi pociemniały, a może chcesz zmienić jej charakter? Nie ma problemu. Łatwo i szybko można odnowić łazienkę bez remontu.

Malowanie płytek łazienkowych

W dzisiejszych czasach to nic trudnego. Niektórzy producenci farb oferują preparaty do malowania terakoty i glazury.  Dzięki temu można odświeżyć stare płytki nie rujnując przy tym całej łazienki.  Możemy to zrobić sami, bez pomocy specjalistów. W sklepach są dostępne specjalne farby w pełnej gamie kolorystycznej, które bardzo dokładnie i trwale pokryją nasze stare płytki tak, aby spełniły nasze oczekiwania. Możemy nawet mieszać kolory lub malować wzory, jeżeli oczywiście potrafimy. Przed nałożeniem farby płytki muszą być odpowiednio przygotowane – odtłuszczone i umyte. Na gładkich, szkliwionych płytkach należy jeszcze pamiętać o położeniu podkładu. Popękaną przed malowaniem fugę trzeba wymienić lub uzupełnić. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, możemy pobawić się kolorami i wzorami. Ważne, aby to zrobić starannie tak, aby znów posłużyło nam przez jakiś czas. 
jak_szybko_odświezyc_łazienke

Szybka odnowa

Innym sposobem na odświeżenie łazienki jest naklejenie na płytki folii samoprzylepnej z laminatem. Folia może być błyszcząca lub matowa w zależności od naszych upodobań, może być we wzory lub robiona na zamówienie z wymyślonym przez nas samych obrazkiem. To rozwiązanie również jest niedrogie a folię można nakleić samemu. Zanim to jednak zrobimy należy pamiętać o oczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni.

Na płytki możemy również nakleić tapetę, która z kolei nada naszemu pomieszczeniu ciepła i miękkości. Obecnie można kupić tapety wodoodporne, choć oczywiście wcześniej należy przygotować odpowiednio powierzchnię pod jej położenie. Lepiej też, żeby tapety nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą.

Alternatywnym rozwiązaniem jest położenie kolejnej warstwy płytek na dotychczasową ścianę.  Tyle tylko, że podłoże musi być stabilne co oznacza, że stare płytki muszą być naprawdę dobrze przytwierdzone do podłoża. W przeciwnym razie mogą odpaść wraz z naszymi nowymi płytkami. To rozwiązanie jest mniej inwazyjne niż skuwanie starych płytek, zdecydowanie szybsze, ale tracimy kolejne cenne centymetry w przypadku małej łazienki.

Zasłonięcie starych płytek

Stare płytki możemy zasłonić nową ścianką, do której możemy przymocować nowe płytki, lub pokryć ją tapetą. Płytki możemy też zasłonić np. lustrem, materiałami, zdjęciami lub obrazami, szkłem barwionym lub korkiem. Takie rozwiązanie z pewnością nada naszemu pomieszczeniu nowego charakteru.

Co jeszcze

Oprócz płytek możemy też wymienić zasłonki, zmienić wyposażenie, wstawić świece, kwiaty,  dopasować kolorystycznie ręczniki do wystroju. Takie drobne zmiany mogą naprawdę zmienić klimat wnętrza i zaskoczyć gości. Ważne, aby wszystkie zastosowane przez nas materiały były dostosowane do warunków panujących w łazience.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *