Rate this post

Jakie lustro wybrać do łazienki Lustro to wbrew pozorom jeden z ważniejszych elementów wyposażenia naszej łazienki. Ma zarówno walory funkcjonalne, bo każdy z nas co najmniej kilka razy dziennie z niego korzysta, jak i dekoracyjne. Lustro może być ozdobą, może powiększyć lub rozświetlić pomieszczenie, w pięknej oprawie będzie przykuwało wzrok.  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych już luster w każdym kształcie, stojących i do zawieszenia, dużych i małych. Oprócz tego można zrobić lustro na zamówienie. W takim razie jakie lustro wybrać do łazienki? 

Wielkość i kształt

Najważniejsza jest możliwość spokojnego przejrzenia się w lustrze. Jego wielkość powinna uwzględniać zarówno możliwości łazienki i zagospodarowania przestrzeni, jak i potrzeby jej użytkowników, na przykład ich wzrost. Lustro powinno być takiej wielkości i tak umieszczone – najczęściej jego miejsce jest nad umywalką – aby każdy z domowników mógł spokojnie się w nim przejrzeć bez stawania na palcach czy pochylania się. Oczywiście jeżeli istnieje taka możliwość możemy zamontować w łazience kilka luster, zazwyczaj jednak ograniczamy się do jednego, maksymalnie dwóch luster. Do małych łazienek architekci wnętrz proponują wręcz całe szklane ściany, które powiększą optycznie przestrzeń i nadadzą jej elegancji. Obecnie modny jest też montaż małych powiększających lusterek, często na wysięgniku, przy których łatwiej się ogolić lub zrobić makijaż.

Kształt to tylko kwestia naszego gustu oraz charakteru łazienki i stylu, w jakim jest wykończona. Niektórzy więc są miłośnikami kształtów okrągłych, inni kwadratowych lub prostokątnych, a jeszcze inni nieregularnych. Pod tym względem możliwości wyboru gotowych luster lub zrobienie własnego kształtu nie ma żadnych ograniczeń.

Sposób przymocowania

Lustro możemy wkleić w płytki – wtedy robimy lustro na wymiar i musimy o tym pomyśleć na etapie planowania wystroju i przed położeniem płytek. Fazowane brzegi dodadzą mu charakteru dekoracyjnego. Pod takie lustro możemy też zamontować specjalną matę grzewczą, która zapobiegnie parowaniu lustra podczas kąpieli. Lustro możemy też przykleić bezpośrednio na płytki. Ważne, aby zrobić to na odtłuszczone i osuszone płytki tak, żeby nie odpadło nam po jakimś czasie.

Jeżeli mamy mało miejsca, świetnym rozwiązaniem będzie szafka z lustrem. To rozwiązanie tak zwane dwa w jednym. Należy jednak uważać, aby szafka była wykonana solidnie i z wysokiej jakości materiału tak, aby ciężki front z lustrem nie zaczął się nam krzywić.

Ciężkie lustra w ramach, zresztą tak samo jak szafki, potrzebują mocnego mocowania na wkrętach i kołkach rozporowych. Ważne, żeby zapewnić domownikom bezpieczeństwo i żeby nic nam niespodziewanie nie spadło na głowę. Z kolei lekkie tafle możemy nawet przykleić na taśmie montażowej. Ale zanim to zrobimy, powinniśmy się upewnić, że mamy materiały o odpowiedniej przyczepności, wytrzymałości i dostosowane do pomieszczeń, w których panuje wilgoć.

W dużej łazience możemy postawić lustro wolnostojące, które szczególnie pasuje do stylu klasycznego lub glamour.  

Materiał i oświetlenie

W łazience, w której panuje wilgoć najlepiej sprawdzają się lustra kryształowe. Ich grubość zależy od wielkości i cięcia rantów. Można je od spodu wzmocnić specjalną folią, która w przypadku stłuczenia utrzyma lustro w jednym kawałku.

W sprawie oświetlenia dobrze jest zasięgnąć opinii fachowców, światło bowiem powinno oświetlać przede wszystkim nas. Przy lustrach nad umywalką najczęściej stosowane są kinkiety po obu stronach lustra lub oświetlenie nad lustrem.

[product-catalogue id=’7′]

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *