5/5 - (1 vote)

Każdy chciałby mieć dużą łazienkę, ale czasami zdarza się, że w naszym mieszkaniu łazienka jest po prostu mała. Jak ją urządzić tak, aby była zarówno przytulna jak i funkcjonalna i służyła nam przez dłuższy czas? Oto kilka rozwiązań, które powinny Wam pomóc.

Pierwszy krok w urządzaniu małej łazienki

W małej łazience liczy się każdy centymetr i ważne, aby rzeczywiście dobrze wszystko rozplanować. Po pierwsze należy się zastanowić, co chcemy mieć w naszej łazience my, jako jej stali użytkownicy. Czy chcemy wannę, czy prysznic? Czy musimy mieć w niej pralkę? Czy korzystamy z bidetu? Czy mieszkają z nami użytkownicy, którzy wymagają specjalnych rozwiązań – osoby starsze, małe dzieci. Warto więc na początku przyjrzeć się naszym rzeczywistym potrzebom i naszemu trybowi życia.

Najpraktyczniejsze rozwiązania w małej łazience

Im mniejsza łazienka, tym lepiej sprawdza się kabina prysznicowa z ewentualnie z głębszym brodzikiem oraz niezbyt szeroka, za to głębsza umywalka. Jeżeli korzystamy z bidetu, to dobrym rozwiązaniem jest bidetta, czyli specjalna słuchawka natryskowa, która zapewni nam praktycznie taki sam komfort jak bidet. Zresztą dzięki dłuższemu wężowi bidetta świetnie sprawdzi się również podczas np. robienia porządków i nalewaniu wody do miski czy innych urządzeń. Jeżeli mamy taką możliwość, choć zdarza się to niezmiernie rzadko, możemy też zamontować pralkę w kuchni. To rozwiązanie od lat jest proponowane przez dekoratorów wnętrz, choć u nas nadal nie ma wielu zwolenników.

Co dalej?

Jeżeli mamy już wszystko ustalone, wiemy, czego chcemy i jakim dysponujemy budżetem, warto przyjrzeć się bliżej wymiarom poszczególnych urządzeń i odległościom, które zapewnią nam komfort ich używania. W tym celu warto sprawdzić, co mamy do wyboru i jaka jest realna wielkość danego urządzenia wraz ze wszystkimi elementami do podłączenia. Pamiętajmy, że wszystkie urządzenia w łazience: pralka, prysznic, umywalka, toaleta wymagają zainstalowania dodatkowych przyłączeń, które również zajmują miejsce. Świetnym tego przykładem jest stelaż podtynkowy. Jeżeli nawet jego głębokość wynosi 11 cm, to należy wziąć jeszcze pod uwagę dodatkowe centymetry na obudowę i płytki.

Kolory w małych łazienkach

Kolejnym etapem jest wybór materiałów, które położymy na ścianie. Najbardziej popularne i najwygodniejsze w utrzymaniu porządku są płytki łazienkowe. Oczywiście im jaśniejszy kolor wybierzemy, tym większa będzie się wydawała nasza łazienka. Gładkie i połyskujące powierzchnie również rozświetlą przestrzeń. Dodatkowo wszelkiego rodzaju lustra wraz z odpowiednim oświetleniem optycznie powiększą naszą łazienkę. 
Jak zaaranżować małą łazienkę

Przebudowa małej łazienki

W większości przypadków, szczególnie w blokach, nie mamy wpływu na istniejący w łazience rozkład odpływów i podłączeń. To nie oznacza, że mamy rezygnować z naszych marzeń . W większości przypadków udaje się zmienić układ rur wodno-kanalizacyjnych. Należy przy tym pamiętać, aby taką przebudową zajął się rzeczywiście dobry specjalista. Najczęstszą przyczyną zalania mieszkań w blokach są właśnie źle wykonane przeróbki (czy też samoróbki) związane z kanalizacją.

Na koniec pamiętajmy o takich elementach, jak półki na kosmetyki czy szafka na akcesoria łazienkowe. Łazienki urządzamy raz na kilka lat i ważne, aby przez ten czas czuć się w niej dobrze i przy okazji z łatwością dotrzeć do wszystkich miejsc i zakamarków.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *