5/5 - (1 vote)

Łazienka to bardzo ważne miejsce w naszym domu. Spędzamy w niej codziennie całkiem sporo czasu. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie zaplanowanie i wyposażenie. Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa. Należy wziąć pod uwagę zarówno funkcjonalność wyposażenia, jego rozmieszczenie, jak i rzeczy, które wpływają na nasz komfort i estetykę, bo łazienkę urządzamy raz na kilka lub kilkanaście lat, a na jej remont decydujemy się w ostateczności. 

Od czego zacząć aranżację łazienki?

Przede wszystkim ustalenie potrzeb wszystkich użytkowników łazienki. To niezwykle ważne, aby wziąć pod uwagę wiek, wzrost i warunki fizyczne mieszkańców, nawyki, ilość domowników oraz popatrzeć perspektywicznie na to, co może się zmienić za kilka lat w tym zakresie.

Mądre zaprojektowanie wnętrza, rozmieszczenia sprzętów z uwzględnieniem ich wymiarów to rzecz niezwykle istotna. Zaważy na tym, czy będzie nam się łatwo i przyjemnie korzystało z naszej łazienki, czy też będziemy się przeciskać pomiędzy wanną a umywalką, a drzwi od kabiny nie będą się do końca otwierać. W tej sytuacji słuchajmy dobrych rad, szukajmy różnych propozycji na rynku i dopasujmy wszystko do możliwości naszej łazienki. Jeżeli istnieje taka możliwość skorzystajmy z rad architekta wnętrz. To profesjonalista, który uwzględni wszelkie parametry w najdrobniejszych szczegółach. Jeżeli sami urządzamy naszą łazienkę pamiętajmy, że wszystkie urządzenia w łazience: pralka, prysznic, umywalka, toaleta wymagają zainstalowania dodatkowych przyłączeń, które również zajmują miejsce. Sprawdzonym sposobem jest narysowanie sprzętów na podłodze lub wycięcie ich z papieru. Nagle może się okazać, że w naszych planach nie uwzględniliśmy istotnych szczegółów.

Gdzie szukać rozwiązań?

Kolejna rzecz, to stylistyka, w jakiej chcemy urządzić naszą łazienkę. Pomogą nam w tym różne branżowe czasopisma, ekspozycje w sklepach z wyposażeniem do łazienek lub pomieszczenia u naszych znajomych. Tam możemy popatrzeć zarówno na rodzaje, kolory jak i strukturę materiałów, wykończenia i możliwe aranżacje. Możemy również skorzystać z rad ekspertów i sprzedawców. Ważne, żeby wziąć pod uwagę zarówno zdanie projektanta wnętrz jak i wykonawców, którzy powiedzą nam, co można zrobić w naszej łazience, a czego absolutnie nie da się wykonać.

Podczas aranżacji łazienek często szukamy informacji w Internecie, należy jednak pamiętać, że każda łazienka jest inna i to, co sprawdziło się u kogoś nie zawsze będzie możliwe do zrealizowania u nas. 

Ważne detale

Aby z naszej łazienki korzystać w pełni komfortowo i spokojnie przez długie lata pamiętajmy, że niezwykle ważna jest jakość materiałów, z których wykonane są przede wszystkim meble łazienkowe. Woda i wilgoć szybko weryfikują ich trwałość. W tym przypadku należy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju opisy dotyczące odporności tych materiałów na wilgotność. 

Pamiętajmy o oświetleniu, lustrach, ozdobach, dodatkach. To one zbudują nastrój i podkreślą charakter naszej łazienki. W sklepach z dodatkami znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy w kolorach i kształtach, jakie nam się tylko zamarzą. Warto je jednak obejrzeć osobiście. Zakupy przez Internet mogą się dla nas skończyć rozczarowaniem.
Co pomaga w aranżacji łazienki ?

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *