5/5 - (1 vote)

Na remont w łazience decydujemy się w ostateczności. Zazwyczaj jest on uciążliwy dla domowników zwłaszcza, jak nie mamy się dokąd wynieść na czas robót i rzadko wynika z absolutnej konieczności np. wymiany płytek. Częściej z faktu, że istniejący stan rzeczy przestał się nam po prostu podobać. Płytki kupione kilkanaście lat temu teraz wydają się stare i niemodne. Na szczęście obecnie jest na rynku wiele rozwiązań na to, aby odświeżyć stare płytki nie rujnując przy tym całej łazienki. .

Malowanie

Po pierwsze można je pomalować. Możemy sami, bez pomocy specjalistów przemalować płytki na taki kolor, który spełni nasze oczekiwania. W sklepach są dostępne specjalne farby w pełnej gamie kolorystycznej, które bardzo dokładnie i trwale pokryją nasze stare płytki. Jeżeli potrafimy, możemy mieszać kolory lub malować wzory. To już zależy od naszego pomysłu i wyobraźni. Ważne, aby zrobić to starannie. Jeżeli nasza fuga przed malowaniem była popękana, przed nałożeniem farby należy ją uzupełnić lub wymienić. Należy też pamiętać o dobrym przygotowaniu gruntu pod malowanie. Płytki przed nałożeniem farby muszą być umyte i odtłuszczone. Dodatkowo na gładkich szkliwionych płytkach pod farbę należy położyć jeszcze podkład.

Ostatecznie jest to rozwiązanie niedrogie i możemy bez zbytniego wysiłku przeprowadzić tą operację samodzielnie.

Folia, tapeta albo płytki

Kolejnym rozwiązaniem jest naklejenie na płytki folii samoprzylepnej z laminatem. Taka folia może być matowa lub błyszcząca. Można kupić już gotową folię w różne wzory lub też zamówić folię z wymyślonym przez nas samych obrazkiem. To rozwiązanie też jest stosunkowo niedrogie i również samemu można taką folię nakleić. Ważne, aby naklejać ją na suche i oczyszczone powierzchnie. Oprócz folii na nasze płytki możemy nakleić tapetę, która sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Na rynku są dostępne tapety odporne na wilgoć, ale oczywiście lepiej, aby tapeta nie miała bezpośredniego kontaktu z wodą. Musimy też pamiętać, że najważniejsze jest dobre przygotowanie powierzchni pod tapetę.  Kolejnym pomysłem jest położenie nowej warstwy  płytek na nasze dotychczasowe płytki. Tyle tylko, że płytki same w sobie są dość ciężkie i wymagają stabilnego podłoża. Oznacza to, że można zastosować taki zabieg tylko w przypadku, gdy nasze stare płytki są naprawdę dobrze przymocowane do ściany. W przeciwnym razie mogą nie utrzymać ciężaru. Ten pomysł ma jeszcze jedną wadę. W małej łazience stracimy kolejne centymetry.

Zasłonięcie starych płytek

To rozwiązanie ma kilka wariantów. Można zasłonić stare płytki nową ścianką, do której możemy przymocować nowe płytki. To wariant dla tych, którzy mają duże łazienki i mogą sobie pozwolić na utratę kilku centymetrów. Możemy też przysłonić stare płytki płytami wykonanymi z różnych materiałów, lustrami, zdjęciami na szkle, szkłami barwionymi, korkiem i w ten sposób nadać pomieszczeniu zupełnie nowy charakter.

Pamiętajmy tylko, aby wszystkie zastosowane materiały były dostosowane do warunków panujących w łazience, w przeciwnym razie za rok lub dwa znowu będziemy musieli zainwestować nasz czas i pieniądze w kolejny „remont”. 
Jak odświeżyć stare płytki

[product-catalogue id=’9′]

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *