5/5 - (1 vote)

Łazienka to bardzo ważne miejsce w naszym domu. Spędzamy w niej codziennie całkiem sporo czasu. Zarówno my – domownicy, jak i nasi goście, dzieci i osoby starsze powinni się w niej czuć komfortowo i bezpiecznie. Projektując łazienkę pamiętajmy również, że w tym stanie będzie nam służyć przez kilka kolejnych lat.  

Podłoga

Najbardziej niebezpieczne w łazience są śliskie płytki. Często projektując łazienkę i wybierając materiał na podłogę nie zdajemy sobie sprawy, że będziemy się po nim poruszać również, jak będzie wilgotny czy mokry. Gładkie płytki są często bardzo dekoracyjne i pięknie się prezentują, ale bez specjalnej powłoki mogą wyrządzić krzywdę nam lub naszym gościom. Podczas wybierania płytek warto dowiedzieć się o wszystkie szczegóły techniczne i wziąć pod uwagę zarówno odporność na ścieranie, plamienie i działanie związków chemicznych, jak i na poślizg. Na dno brodzików należy bezwzględnie stosować materiały mocno antypoślizgowe.

Ułatwienia dla użytkowników

Dla dzieci i osób starszych dużym ułatwieniem będzie zamontowanie uchwytów przy wannie lub brodziku, zrobienie dodatkowych schodków przy wannie lub siedzisk pod prysznicem. Ograniczy to możliwość poślizgnięcia się podczas np. stawiania za dużych kroków. Pomyślmy również o tych elementach pod kątem naszej sprawności za kilka lat.  

Instalacje elektryczne

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę to wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne. Gniazdka elektryczne powinny być osłonięte klapką chroniąca przed wodą i wilgocią a przy małych dzieciach dodatkowo powinny być zabezpieczone specjalnymi wtyczkami. Nie powinno się też montować oświetlenia i urządzeń elektrycznych zbyt blisko kranów i miejsc, gdzie może je dosięgnąć woda. Podczas kąpieli nie wolno używać żadnych urządzeń elektrycznych. Jeśli wpadną do wody, porazi nas prąd.

Przyłącza

Wszelkie elementy wodno-kanalizacyjne powinny być montowane, naprawiane i przerabiane przez profesjonalistów tak, aby uniknąć usterek, wycieków wody i zalania sąsiadów. Dla bezpieczeństwa należy też zainstalować zawory odcinające dopływ wody na wypadek awarii. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie w tym przypadku ubezpieczenie mieszkania czy domu od takich właśnie wypadków.

Na koniec pamiętajmy, że również takie drobiazgi jak kanciaste wykończenia płytek czy uchwytów, nisko wiszące lampki lub świece mogą być niebezpieczne. Możemy wyjść z łazienki z siniakiem, guzem lub poparzeniem.  

Bezpieczna łazienka

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *