5/5 - (1 vote)

Jak doświetlić łazienkęŚwiatło w łazience jest niezbędnym elementem, które nie tylko pełni funkcje praktyczne, ale i estetyczne. Oświetlenie powinno służyć nam do tego, aby w sposób komfortowy korzystać ze wszystkich urządzeń w łazience, a dodatkowo może spowodować, że właściwie dobrane i zamontowane stworzy nam niepowtarzalny nastrój, klimat, wyeksponuje najpiękniejsze rzeczy w łazience lub ukryje miejsca, które nie powinny być widoczne. Obecnie najpopularniejsze są następujące rozwiązania:

 

 

 

Funkcje użytkowe

Przyjmuje się, że w łazience powinny być co najmniej dwa rodzaje oświetlenia: światło ogólne na suficie, przeważnie w formie plafoniery, oraz dodatkowo oświetlenie punktowe: kinkiety przy lub nad lustrem czy umywalką, Dwa różne obwody ułatwią nam korzystanie z łazienki i sprawią, że będziemy mogli włączyć to światło, które akurat będzie nam potrzebne.

Halogeny nad wanną lub prysznicem. są konieczne zwłaszcza, gdy urządzenia są oddzielone od reszty łazienki np. ścianką.

Oczka halogenowe w sufitach podwieszanych to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dzięki nim łazienka wydaje się wyższa. W niewielkiej łazience np. 4m2 – wystarczą trzy lub cztery oprawy. Ich rozmieszczenie może dodatkowo pełnić funkcje ozdobne.

Oświetlenie wokół lustra powinno przede wszystkim równomiernie oświetlać naszą twarz tak, abyśmy się dobrze widzieli. Można to uzyskać poprzez umieszczenie lamp symetrycznie po bokach lustra, nad górną krawędzią lustra lub umieścić halogenki lub reflektorki nad lustrem w podwieszanym suficie.

Światło w łazience jest pomocne nie tylko przy czynnościach higienicznych ale i sprzątaniu, dlatego też warto zaplanować punkty świetlne we wszystkich miejscach, które będziemy chcieli doświetlić.

Funkcje dekoracyjne

Funkcję dekoracyjną spełnia oświetlenie umiejscowione np. za lustrem, we wnękach, w szafkach, za zasłoną. Światło w zakamarkach optycznie ją powiększy. Ozdobne kinkiety boczne podkreślą styl łazienki.

Coraz chętniej w łazienkach sięgamy po taśmy LED. Dzięki nim możemy umiejscowić światło w miejscach trudno dostępnych lub wręcz takich, w których niemożliwym jest zainstalowanie tradycyjnego oświetlenia, na przykład pod wanną czy wokół brodzika. Taśmę przyklejamy w wybranym miejscu i podłączamy ją do prądu za pomocą zasilacza.

Barwa światła

Do niedawna najczęściej wybieranym rozwiązaniem było tradycyjne ciepłe żółte światło w plafonierach i kinkietach. Obecnie do nowoczesnych łazienek, w których dominują chłodne kolory zaleca się również używanie chłodnego światła. Z kolei do łazienek w kolorach ciepłych i naturalnych bardziej będą pasować barwy cieplejsze. Dodatkowo nad umywalką  zaleca się raczej stosowanie chłodnego oświetlenia, które zapewni nam większy kontrast i lepszą widoczność tak ważne podczas zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak golenie się czy wykonywanie makijażu.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *