5/5 - (1 vote)

Grzejnik czy ogrzewanie podłogowe – co w łazience ?

W łazience chcemy czuć się komfortowo a odpowiednia temperatura jest nam do tego niezbędna. To, czy wybierzemy do łazienki grzejnik czy ogrzewanie podłogowe zależy nie tylko od naszego przekonania do danego rozwiązania, ale również od tego, czy można je zastosować. Jeżeli sami projektujemy łazienkę, mamy wpływ na wybór ogrzewania, natomiast w łazienkach starych może się okazać, że ogrzewanie podłogowe nie będzie mogło być zamontowane.

Grzejnik – zalety

Istnieje kilka rodzajów grzejników elektrycznych. Mogą być podstawowym lub uzupełniającym systemem grzewczym. Przede wszystkim są łatwe w montażu. Nie można się o nie oparzyć, zwłaszcza, jeżeli mamy małe dzieci. Szczególnie dobry efekt grzewczy dają grzejniki z obiegiem wymuszonym – wyposażone w niewielki wentylator. Zimne powietrze jest zasysane z góry, a ogrzane jest wydalane przez otwory umieszczone w dolnej części obudowy. Taka cyrkulacja ciepłego powietrza zapewnia zdecydowanie korzystniejszy rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Grzejniki drabinkowe z kolei są nie tylko ładne, mają różne kształty, rozmiary i kolory, ale również służą do suszenia na nich ręczników lub innych rzeczy. Ze względu na niewielką moc są raczej traktowane jako ogrzewanie uzupełniające.

Oprócz wyżej wymienionych można jeszcze w łazience zamontować promienniki ciepła lub urządzenia z grzałką umocowaną za płytą marmurową, która po nagrzaniu długo oddaje ciepło.

Grzejnik – wady

Grzejniki, jeżeli mają spełniać swoja rolę, muszą być montowane w odpowiedniej odległości od wanny i prysznica oraz od ściany. Powinny być odsłonięte i tym samym są widoczne. Wprawdzie obecnie można kupić naprawdę piękne grzejniki, w różnych kolorach i kształtach, ale niektórym się to po prostu nie podoba.

Jak dobrać wielkość grzejnika do łazienki

Aby grzejnik odpowiednio ogrzał powierzchnię łazienki, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, m.in. izolacyjność przegród budowlanych, szczelność okien i drzwi, średnią temperaturę zewnętrzną i oczekiwaną temperaturę wewnętrzną.

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne oddawanie ciepła w całym pomieszczeniu, korzystniejszy rozkład temperatury w całym pomieszczeniu i ciepło w stopy. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe – temperatura powierzchni jest zbliżona do temperatury powietrza i nie przekracza temperatury skóry człowieka. Instalacja jest niewidoczna. Taki typ ogrzewania jest szczególnie polecany dla osób uczulonych na kurz, bo ruch powietrza jest ograniczony, a na ogrzewanej podłodze raczej nie dajemy dywanów i wykładzin.

Ogrzewanie podłogowe – wady

Ogrzewanie podłogowe trzeba zaplanować dużo wcześniej, najlepiej przed budową łazienki i przed aranżacją wnętrza, gdyż wymaga ono ułożenia przewodów w podłodze. Po położeniu posadzki ciężko jest dokonać zmian w instalacji. Koszt inwestycji jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Ponadto podłoga dłużej się ogrzewa, co może się wiązać w wyższymi kosztami eksploatacji. Najbardziej pożądanymi ze względu na przewodzenie ciepła materiałem wykończeniowym są płytki ceramiczne i kamień. Jeżeli ktoś chce skorzystać z innego rozwiązania, to również jest to możliwe, ale może wiązać się z mniejszą skutecznością ogrzewania. Przy ogrzewaniu podłogowym dom musi być dobrze ocieplony, bo inaczej może nie spełnić swojej funkcji.

W nowoczesnych domach coraz powszechniejsze staje się połączenie obu typów ogrzewania.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *