Rate this post

Jak zamontować szafki łazienkowe samemu
Czy można samemu zamontować szafki w łazience? Tak, pod warunkiem, że wystarczy nam siły i możliwości oraz mamy odpowiednie narzędzia.

Meble stojące

Z meblami stojącymi mamy najmniej kłopotu. Przywożone  w całości zajmują wyznaczone przez nas miejsce. Natomiast kupowane w np. hipermarketach budowlanych lub IKEI mają instrukcje do złożenia oraz zestaw niezbędnych śrubek i dodatków tak, aby można było zmontować je samemu. Taki mebel cieszy oko i napawa nas dumą. Oto my sami złożyliśmy te meble.

Meble podwieszane

Meble podwieszane cieszą się popularnością wśród osób urządzających lub remontujących swoje łazienki głównie ze względu na łatwiejsze utrzymanie czystości w łazience.

Montaż takich mebli jest jednak bardziej pracochłonny. Wymaga od nas precyzyjnego wyznaczenia wysokości, miejsc, w których mają być wywiercone otwory, oraz wypoziomowania samych mebli. Czasami producenci dają specjalne zalecenia co do podwieszania szafek, a czasami nasze ściany wymagają odpowiedniego przygotowania do tego typu operacji. Instalacja wodno-kanalizacyjna, czyli rury doprowadzające wodę i układ odpływowy, powinny być zainstalowane zanim rozpoczniemy montaż umywalki.

Co należy zrobić, aby zamontować podwieszaną szafkę?

  • Przygotować niezbędne materiały i narzędzia: miarkę, poziomicę, ołówek, wiertarkę, wiertła, klucze, kombinerki, śrubokręt, kołki rozporowe, młotek,
  • Wyznaczyć dokładnie miejsce na szafkę oraz dokonać pomiaru wysokości, na jakiej zawieszona ma być szafka. Pamiętajmy, umywalka standardowo powinna się znajdować na wysokości ok. 85 cm., dzięki temu powinna być wygodna dla dorosłego użytkownika, chyba, że powinniśmy uwzględnić jakieś indywidualne parametry.
  • Zmierzyć rozstaw miedzy zawieszkami i wyznaczyć miejsca pod wiercenie otworów oraz obowiązkowo sprawdzić poziom
  • Wywiercić otwory pod listwy montażowe, a następnie przymocować je na trwale do ściany za pomocą kołków rozporowych.
  • Powiesić szafkę na listwach
  • Niektórzy uważają, że zanim zamontujemy umywalkę, najpierw należy przykręcić armaturę
  • Zamontować umywalkę. Szafka może mieć już wycięty gotowy otwór na umywalkę, albo musimy go wyciąć sami. Jeżeli sami musimy go zrobić, najlepiej użyć w tym celu piłki otwornicowej lub elektrycznej wyrzynarki.
  • Zabezpieczyć połączenia silikonem. To świetny materiał, który uszczelnia szczeliny  i zapobiega dostawaniu się wody w miejsca szczególnie na to narażone. Silikon w swoim składzie może mieć środki biobójcze, które pozwolą nam na dłużej utrzymać czystość i obronią się przed pleśnią i grzybami. Nadmiar silikonu usuwamy od razu wilgotną szmatką. 
  • Jak najdłużej cieszyć się z efektu

[product-catalogue id=’13’]

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *