Rate this post

JAK URZĄDZIĆ MALĄ ŁAZIENKĘ?

Urządzanie łazienki na ogół jest niezwykle przyjemnym zajęciem. Pozwala nam popuścić wodze fantazji i zrealizować cząstkę swoich marzeń. Czasem jednak potrafi nastręczyć pewnych problemów, zwłaszcza w sytuacji, gdy napotykamy na różnego rodzaju ograniczenia. Szczególnie często zdarza się to wtedy, gdy aranżujemy łazienkę o niewielkiej powierzchni. Mierzymy się wtedy z wizją oczopląsu spowodowanego umieszczeniem dużej ilości szczegółów na stosunkowo małej przestrzeni. Istnieją jednak całkiem proste sposoby na rozwiązanie tego problemu. Jednym z nich (jakże skutecznym!) jest zastosowanie odpowiedniej kolorystyki. Jak więc możemy powiększyć łazienkę za pomocą barw? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

OŚWIETLENIE I WYPOSAŻENIE

Urządzając małą łazienkę, w pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe jej oświetlenie oraz lekkie wyposażenie. Sprawi to, że pomieszczenie optycznie „zwiększy się”. Dodatkowo duża ilość światła spowoduje, że barwy staną się jaśniejsze, co również przyczyni się do wrażenia, że pomieszczenie jest większe. Dodatkowy efekt osiągniemy dzięki zastosowaniu luster bez ram. Jeśli łazienka jest wąska, w celu jej poszerzenia można zainstalować szerokie tafle lustra na większych, równoległych do siebie ścianach.

luksusowa_lazienka

KOLORYSTYKA

Trickiem, który pozwoli na optyczne zwiększenie przestrzeni w łazience, jest zastosowanie elementów jednego koloru, bez zbędnych ozdób. Barwy należy dobrać tak, aby dominowały jasne odcienie. Jeśli fragmenty ścian pokryte są ceramiką, kolor pozostałych ścian należy dopasować do odcienia kafli. W przypadku małych łazienek zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą chłodne i neutralne barwy, dzięki którym pomieszczenie wyglądać będzie spokojnie, elegancko i przestronnie. Zastosowanie elementów wykończeniowych oraz dodatków o barwie białej pozwoli natomiast na nadanie pomieszczeniu wrażenia czystości i świeżości. Sufit warto pomalować na biało. Po pierwsze dzięki temu podwyższymy optycznie niskie pomieszczenia, po drugie znacznie rozjaśnimy pomieszczenie.

Łącząc na niewielkiej przestrzeni dwa bądź więcej kolorów należy pamiętać, aby robić to subtelnie. Efekt ten osiągniemy dzięki stosowaniu barw, które harmonizują ze sobą oraz łączeniu ich z bielą. Możemy również zdecydować się na zastosowanie jednej barwy, ale w różnym nasyceniu.

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie ciemnych dodatków, pamiętajmy, aby unikać stosowania dużych płaszczyzn o takich barwach. Będą one miały właściwości przybliżające, co poskutkuje optycznym zmniejszeniem przestrzeni łazienki.

KOLORYSTYKA PRZEDMIOTÓW

Małą łazienkę można również powiększyć poprzez zastosowanie jednego z podstawowych tricków, jakim jest ustawienie w niej urządzeń i przedmiotów z materiałów transparentnych i półprzezroczystych. Sprawiają one wówczas wrażenie lżejszych niż te same elementy w pełnym kolorze.

Pamiętajmy, że na kolorystykę naszej łazienki mają wpływ nie tylko ściany, płytki i elementy sanitarne, ale również tekstylia, oświetlenie oraz różnego rodzaju dodatki (np. kwiaty i doniczki). Z tego tez względu utrzymanie estetyki niewielkiej łazienki będzie od nas wymagało pewnej dyscypliny!

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *