5/5 - (2 votes)

   Fugi to element, który podkreśla piękno ułożonych płytek. Jednakże z biegiem czasu to właśnie fugi są tym, co ulega zabrudzeniu. Pokrywają się pleśnią i nie wyglądają zbyt dobrze. Powodem tego jest między innymi to, iż fuga zazwyczaj znajduje się nieco niżej niż poziom płytek, a ponadto jest niezwykle cienka, co w wielu sytuacjach powoduje problemy z jej doczyszczeniem.  Lecz bez problemu można sobie poradzić z tym, aby przywrócić im piękny wygląd i skutecznie je oczyścić.
fugi

Malowanie – prosty sposób na piękną fugę

   Malowanie fug to niezwykle często stosowany sposób na to, aby prezentowały się one jak nowe. Tutaj jednak najpierw należy stwierdzić, czy fuga nadaje się do malowania. Jeżeli jest bardzo spękana i występują duże ubytki, wówczas samo malowanie nie przywróci jej odpowiedniego wyglądu. Do malowania fugi trzeba wybrać właściwą farbę, z pewnością nie nadaje się do tego tradycyjna farba akrylowa. Najlepszym wyjściem są takie, które produkuje się na bazie spoiwa polimerowego i właściwie dobranych środków. Takie farby znacznie lepiej wchłaniają się w fugę, a kolor jest trwały i długo się utrzymuje.

Domowe sposoby na czyste fugi

   Domowe sposoby to często niezwykle skuteczny sposób na piękne i czyste fugi. Nie tylko wyglądają one dobrze, ale także są oczyszczone z bakterii, pleśni i grzybów. Jednym ze sposobów na czyste i przede wszystkim odkażone fugi jest sok z cytryny. Doskonale czyści i wybiela fugi dlatego też sok z cytryny nadaje się do odświeżania jasnych fug. Sok z cytryny można wymieszać z solą, a następnie uzyskana papkę na około 10 minut nanieść na fugę, po czym spłukać.

   Świetnym sposobem na czyste fugi domowym sposobem jest także wykorzystanie sody. Należy ją wymieszać z octem na papkę, którą nanosi się na fugi. Po kilkunastu minutach papkę należy spłukać. Soda niezwykle skutecznie nie tylko czyści fugi, ale także doskonale zabija pleśń i bakterie, dodatkowo radzi sobie nawet z zabrudzeniami ze zwierzęcego moczu. Sam ocet, a ściślej mówiąc w połączeniu z płynem do naczyń lub sokiem z cytryny również doskonale wyczyści i odświeży fugi. Taką mieszanką spryskuje się fugę, pozostawiając ją do wyschnięcia bez spłukiwania.

   Bardzo skutecznie z odświeżeniem fug poradzi sobie także pasta do zębów. Tutaj jednak nie można zapominać o tym, iż przy jej zastosowaniu odświeża się jedynie jasne fugi. Niewielką ilość pasty należy przy pomocy szczoteczki lub ściereczki nanieść na fugę, po czym spłukać.

Gorąca para – dobra na wszystko

   Czyszczenie gorącą parą to doskonały sposób na utrzymanie czystości bez zastosowania środków chemicznych. Wówczas trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie urządzenia, generujące parę pod ciśnieniem.

Środki chemiczne

   Bywa, że w celu utrzymania czystości w domu, w tym także czystości fug sięga się po środki chemiczne. Większość z nich zawiera chlor, niezwykle skutecznie działające, jednakże wymagające zastosowania środków ostrożności. Powinno się używać rękawiczek jednorazowych, gdyż chlor jest szkodliwy dla zdrowia, a ponadto dobrze jest w momencie ich wykorzystywania zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia. Powierzchnie czyszczone tego typu środkami powinny być dobrze spłukane.

Renowacja fug – sposób ostateczny

   Ostatecznym sposobem na piękną fugę jest jej renowacja. Zabieg ten wymaga precyzji, gdyż najpierw należy dokładnie usunąć stare fugi,  a następnie nałożyć nową warstwę. Taki zabieg przeprowadza się zazwyczaj wówczas, gdy fuga jest spękana i występują spore jej ubytki.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *