Kabiny bezprogowe stają się obecnie coraz modniejsze. Liczba osób, które decydują się na tego typu rozwiązania, stale się zwiększa. Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie tego typu rozwiązania w naszej łazience, warto poznać jego zalety i wady.

ZALETY

Kabiny prysznicowe bez brodzika są przede wszystkim wygodniejsze w użytkowaniu. Jednym z udogodnień, które mogą nam zapewnić jest wygodniejsze i bezpieczniejsze wejście. Jest to zaleta szczególnie istotna dla osób starszych, dla których korzystanie z tego typu kabiny będzie o wiele łatwiejsze. Płaskie, bezprogowe wejście uatrakcyjni również wygląd naszej łazienki.  Rozwiązanie to jest dobre do zastosowania w niewielkich łazienkach, ponieważ  nie jest przytłaczające i nie zmniejsza optycznie pomieszczenia. jednocześnie umożliwia też odpowiednie dostosowanie miejsca kąpielowego i samodzielne decydowanie o jego wielkości.

Kolejną istotną zaletą kabin bez brodzika jest ich prostota. Szczególnie istotne jest to w łazienkach minimalistycznych. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na uniknięcie istotnego elementu, który może wprowadzać zamęt do naszego pomieszczenia.

Kabiny bez brodzika są również dużo łatwiejsze w utrzymaniu. Ze względu na swoją prostą konstrukcję rozwiązanie to pozwala uniknąć kłopotów technicznych związanych z zużyciem materiału. Nie ma ryzyka, że pęknie nam brodzik dodatkowo – jeśli zamontujemy w swojej łazience kabinę typu walk-in (która często w praktyce składa się wyłącznie z jednej szklanej ścianki, bez drzwi) – eliminujemy konieczność naprawiania szyn, zawiasów i innych podobnych elementów

Warto również pamiętać, że im bardziej skomplikowana jest kabina, tym trudniej utrzymać jej czystość. W rozwiązaniach tradycyjnych brud może osadzać się między innymi w szynach. Kabina bezprogowa jest pod tym względem dużo łatwiejsza w użytkowaniu. Dotyczy to również powstawania i usuwania kamienia. W związku z tym zamontowanie kabiny tego rodzaju pozwala zaoszczędzić dużo czasu i energii, oraz cieszyć się z kąpieli bez perspektywy długiego czyszczenia jej.

WADY

Istotną wadą pryszniców bez brodzika jest to, że nie w każdej łazience można go zamontować. Wymaga bowiem odpowiedniej grubości posadzki Jest to konieczne po to, aby można było zainstalować odpływ wraz z syfonem oraz wykonać odpowiedni spadek w posadzce, dzięki któremu woda będzie spływać.

Niedogodność stanowi również brak powierzchni antypoślizgowej. Polerowana powierzchnia ceramiczna robi się niezwykle śliska, gdy jest mokra, w związku z czym rośnie ryzyko przewrócenia się już po wejściu do kabiny.

Oprócz tego należy wziąć pod uwagę fakt, że wydajność odpływu musi być dużo większa niż w przypadku kabin z brodzikiem. Jeśli nie będzie ona znacznie większa niż wydajność baterii natryskowej, możemy zalać podłogę w łazience.  

Zanim zdecydujemy się więc na wybór konkretnego typu kabiny, warto dogłębnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy swojej decyzji. Pamiętajmy, że nasza kąpiel ma być przede wszystkim komfortowa, a utrzymanie kabiny w dobrym stanie przez długie lata – możliwie jak najprostsze.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *