5/5 - (1 vote)

Czy warto umieścić tapety w łazience ? Łazienki kojarzą nam się przede wszystkim z płytkami na ścianach, które są nadal najbardziej popularnym materiałem do wykończenia tego typu wnętrz. O tapetach myślimy częściej w kontekście przedpokojów, salonów, ewentualnie kuchni, czyli miejsc, gdzie nie ma aż tak dużej wilgoci i różnic temperatur. Czy w takim razie można umieścić tapetę w łazience? Oczywiście, że tak.

Rodzaje tapet

Od wielu lat na rynku są dostępne tapety wodoszczelne i zmywalne – wykonane z włókna szklanego lub pokryte winylem, przystosowane specjalnie do łazienek. Tapety winylowe dzięki specjalnym właściwościom i gładkiej, błyszczącej powłoce, są odporne na zarysowania i możemy je myć jak płytki. Dodatkowo odbijają światło i powiększają optycznie łazienkę. Producenci polecają je nawet do sauny, więc na pewno sprawdzą się w łazience.
Tapety z włókna szklanego mają strukturę przypominającą tkaninę o grubym splocie. Są bardzo wytrzymałe i posłużą nam przez długie lata. Również są odporne na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, a dodatkowo można je malować. Są jednak droższe od tapet pokrytych winylem.
Jak widać nowoczesne tapety nie tylko są trwałe i doskonale przystosowane do wilgotnych pomieszczeń, ale również łatwo utrzymać je w czystości.

Zasady w dobieraniu tapet

Wybór tapet do łazienek jest prawie tak duży jak płytek. Można wybierać i przebierać w różnorodnych kolorach oraz wzorach – roślinnych, geometrycznych, renesansowych. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach: do małych łazienek wybieramy raczej jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń; przy wyborze wzorów w małych łazienkach stosujemy zasadę – tylko jedna ściana jest we wzory; duże wzory nadają się raczej do większych łazienek; pionowe paski dodadzą łazience wysokości, a poziome optycznie ją poszerzą.

Nowoczesne rozwiązania

Jeżeli boimy się położyć tapetę na wszystkich ścianach w łazience, możemy ja połączyć z płytkami tylko na jednej czy dwóch ścianach, lub tylko fragmentami – jako ozdobę. To niebanalne rozwiązanie może również wpłynąć na nastój i styl naszej łazienki. Możemy w ten sposób podkreślić styl galmour lub klasyczny, czy też po prostu nadać mu niebanalny, ciekawy charakter z nietypowymi połączeniami.
Tapeta jako wykończenie łazienki lub tylko element dekoracyjny z pewnością zadziwi gości i sprawi, że nasza łazienka będzie wyglądała wyjątkowo i oryginalnie.

Na co uważać

Tapeta to świetne rozwiązanie dla osób, które są odważne, poszukują nowych, ciekawych rozwiązań i lubią zmiany. Tapetę bowiem można bez problemu wymienić i to wiele razy – w przeciwieństwie do płytek. Należy jednak pamiętać, że zarówno środki do gruntowania podłoża jak i kleje również powinny być dostosowane do pomieszczeń wilgotnych, tak, aby tapeta służyła nam jak najdłużej w idealnej kondycji.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *