Rate this post

Łazienka – ze względu na dużą wilgoć jaka występuje w tym pomieszczeniu – jest szczególnie narażona na pojawienie się nieproszonych gości, jakimi są grzyby i różnego rodzaju pleśnie które pojawić się mogą np na wannach lub kabinach prysznicowych. Mają one niekorzystny wpływ nie tylko na estetykę, ale również i na nasze zdrowie. Po pierwsze wytwarzają bardzo nieprzyjemny zapach, po drugie podrażniają drogi oddechowe i stymulują powstawanie nowotworów. Stanowią więc szczególnie duży problem, gdy w naszym domu przebywa alergik. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób z nimi walczyć i jak zapobiegać ich powstaniu.

Przede wszystkim należy pamiętać, ze pleśń i grzyby powstają tam, gdzie występuje zbyt duża wilgotność powietrza. Dlatego też warto podjąć działania mające na celu jej ograniczenie.

ODPOWIEDNIE OKNA

Aby zminimalizować ryzyko powstania grzybów i pleśni warto zainwestować w okna z mikrowentylacją, bądź też zainstalować w nich wywietrzniki. Pozwoli to na lepszy dopływ świeżego powietrza. W szczególnie wilgotnych pomieszczeniach dobry efekt dadzą niewielkie pochłaniacze wilgoci z wymiennymi wkładami. Kosztują one od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i funkcjonują skutecznie przez naprawdę długi czas.

ŚRODKI CHEMICZNE

Jeśli mamy do czynienia z grzybem, który „wrósł” już w ścianę, pozbycie się go może stanowić nie lada wyzwanie. Można spróbować zastosować dostępne na rynku preparaty grzybobójcze. W tym celu konieczne będzie najpierw zdarcie tynku. Należy to zrobić w promieniu większym niż miejsce objęte grzybem. Następnie trzeba pomalować zdartą powierzchnię odpowiednim preparatem. Po wykonaniu tych czynności konieczne jest porządne wywietrzenie mieszkania! Ostatnim krokiem jest uzupełnienie tynku i pomalowanie ściany po jego wyschnięciu.  

Skuteczne sposoby na grzyba i pleśń w łazience

Uwaga!

Ponieważ preparaty grzybobójcze często zawierają chlor, wszelkie czynności należy wykonywać w rękawiczkach. Najlepiej założyć także maseczkę ochronną na twarz.

SPECJALNA FARBA

Ściany, na której znajdowała się pleśń lub grzyb nie należy malować zwykłą farbą zwykłą. W tym celu warto zastosować droższą opcję, czyli farbę z substancjami grzybobójczymi. Taki zabieg uniemożliwi rozwój pleśni. W ostateczności można tez zastosować farby z właściwościami hydrofobowymi, ograniczające wchłanianie wilgoci. Znajdują one zastosowanie w kuchniach i łazienkach.

PLEŚŃ MIĘDZY PŁYTKAMI

Jeśli czarny lub zielony nalot pojawi się na fudze, wówczas najlepszym rozwiązaniem bedzie całkowite jej usunięcie. Kiedy już to zrobimy, kolejnym krokiem powinno być zastosowanie środka grzybobójczego, dokładne osuszenie powierzchni i położenie nowej fugi. Na rynku dostępne są również fugi epoksydowe o wysokiej odporności na zawilgocenia. Wybór takiego rozwiązania zmniejsza prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia pleśni czy grzybów. Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy niechciani goście pojawią się na powierzchni silikonowej.

Nie każdy jednak potrafi usunąć zabrudzoną fugę. Jest to pracochłonne i niełatwe zajęcie, wymagające posiadania odpowiedniej wiedzy, ponieważ łatwo uszkodzić płytki. Fugi najłatwiej usunąć gdy są już stare. Wówczas same zaczynają się wykruszać. Jeżeli jednak potrzebujemy zrobić to wcześniej, będziemy potrzebowali specjalnych noży lub pilników. Można także zastosować najwygodniejszą opcję – mikroszlifierkę z końcówką frezującą.

jak_szybko_odświezyc_łazienke
Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *